Kemik Erimesi (Osteoporoz) /

Osteoporoz neden önemsenmeli ?                                                                                                                                                                                                           Özellikle kalça kırıkları ölümlere neden olmaktadır. İleri yaştaki bireylerde kalça kırığına bağlı ilk bir yıldaki ölüm oranı %16 ile 20 arasında değişmektedir. Günümüzde ABD’de osteoporoza bağlı yılda 1.3 milyon kırık olmakta ve bunların 300.000’ini kalça kırıkları, 700.000’ini ise omurga kırıkları oluşturmaktadır.

Osteoporozda, omurgada (bel kemiği) kemik  yükseklikleri azalarak, boy kısalması, kamburlaşma, sırt ağrıları, göğüs kafesinde şekil değişikliği,  küçülme olur, burada yerleşmiş  kalp ve akciğer normal çalışamaz. Leğen kemiği ile göğüs kafesi birbirine yaklaşır, karın boşluğu da küçülür, barsak ve mide fonksiyonları bozulur.

Omurlardaki kamburluğun artışına paralel olarak kaburgalar birbirine doğru yaklaşır, kaburgalar arasındaki kasların boyları kısalır ve kasların hareket etme yetenekleri azalır. Bu hem nefes alma hem de nefes verme sırasında mekanik bir olumsuzluk yaratır. En önemli solunum kası olan diyafragmanın kasılma gücü ve etkinliği azalır.

Diyafragmanın göğüs boşluğuna doğru itilmesi, göğüs kafesindeki bozukluğa (deformiteye) bağlı olarak akciğer hacmindeki azalma daha da artar. Bu durum hastanın yaşının ilerlemesine bağlı olarak kalp ve akciğer hastalıklarınım ortaya çıkışını arttırır

ANASAYFA
PROF. DR. BİLGİN ÖZMEN
BİLİMSEL ETKİNLİKLER
HASTALARA YÖNELİK BİLGİLENDİRME
KLİNİĞİMİZ
ONLINE RANDEVU
İLETİŞİM
Muayene Adresi: Şair Eşref Blv. 1402 Sk. No:2 D:1 Özbaş Apt. Alsancak - İZMİR | 0 (232) 422 08 20
Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme